גירושין
פרי - עורך דין גירושין
גישור דיני משפחה מזונות
ירושות - צוואות - גירושים
דיני עבודה הטרדה מינית
טלפונים:
03-7524622
03-7524623
פקס: 03-7524624
אזור מרכז
היצירה 3 בית ש.א.פ
רמת גן.
גירושין
גישור
דיני משפחה
צוואות ירושות
דיני עבודה
מזונות ילדים
הטרדה מינית
ידועים בציבור
פירוק שיתוף
אני מאמין
צור קשר
אתר הבית
משרד עורכי דין
עורך דין גישור בתחום המשפחה
הסתכלות חדשה על דיני משפחה
עו"ד גירושין
אתר הבית
עורכי דין בצפון
אתרים מומלצים
פינוי שוכר
תיקון לחוק הפוליו
תאונות עבודה זכויות העובד
מערכת השיפוט הצבאית
פאבים
dayuse
חדרים לפי שעה בצפון
צימרים
דיסקרטי בהרצליה
חדשות ועדכונים
15/09/2009 - שנה טובה
שנה טובה וגמר חתימה טובה
15/09/2009 - משרדנו החדשים
משרדים חדשים ברמת גן

פירוק שיתוף

 

 המושג "פירוק שיתוף" בתקופת הפירוש של בניה"ז, פירושו  פירוק כל רכושם ונכסיהם של בני הזוג.

 

שותף במקרקעין זכאי תמיד לדרוש פירוק שיתוף בהתאם לסעיף 37(א) לחוק המקרקעין, התשכ"ט – 1969 (להלן: "חוק המקרקעין"). שותף רשאי לדרוש את פירוק השיתוף במקרקעין ולבית המשפט שיקול דעת מזערי בעניין.

לפיכך, תביעה לפירוק שיתוף בדירת מגורים במסגרת הליך הגירושין  הינה בבחינת צעד מאיים לזירוז ההליכי הגירושין.

 

על פירוק השיתוף חלים דיני הקניין. כאשר בני הזוג נמצאים בהליך הגירושין או בהליך פירוד (למשל: ידועים בציבור) רשאי מי מהם  - החפץ למכור את דירתם המשותפת  לתבוע תביעה לפירוק השיתוף.

על מנת למכור את הדירה ולחלוק את התמורה רשאי הצד המעוניין בפירוק הרכוש לפנות לביהמ"ש לענייני משפחה  ולממש זכותו זו לפירוק השיתוף. 

 

יש  ודרישת צד אחד לפירוק שיתוף של הדירה המשותפת עשויה להידחות. מדובר במקרים בהם בית הדין הרבני פוסק ל"צו למדור ספציפי, ייחודי," המאפשר לאישה להמשיך ולהתגורר בדירת המגורים המשותפת.  האישה יכולה לבקש מדור  ספציפי במסגרת תביעה לשלום בית או תביעה למזונות. הגשת בקשה למדור ספציפי בביה"ד הרבני אין בה  מלמנוע מסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה לדון בפירוק השיתוף.

 

עם הגשת בקשה לצו למדור ספציפי בבית הדין הרבני, ינהג ביהמ"ש לענייני משפחה  על פי כלל "כיבוד הערכאות". כאשר דן בית המשפט לענייני משפחה בפירוק שיתוף, הוא אינו מתעלם  מהבקשה למתן צו למדור ספציפי אשר הוגשה בבית הדין הרבני. כל עוד ביה"ד הרבני נמנע מלהחליט בעניין מדור ספציפי – לא יוציא לפועל ביהמ"ש  את החלטתו לפירוק שיתוף.

 

בסעיף 40א' לחוק המקרקעין נקבע כי כאשר פסק בית המשפט לענייני משפחה להורות על פירוק שיתוף של דירת בני הזוג, ובניה"ז ילדים קטינים, אזי יש למצוא קודם מדור זמני לילדים ולאם, או לאב אשר עמם. המדור הזמני נועד למגורים עד למציאת מדור קבוע.

 

תביעה לפירוק שיתוף בהליך גירושין בדר"כ טעונה  רגשית. בית המשפט יעשה הכל כדי לאזן בין האינטרסים המנוגדים של בניה"ז. בית המשפט לענייני משפחה יכול  להורות על עיכוב פירוק שיתוף של דירת מגורים. בית המשפט בקביעת ההחלטה לפירוק שיתוף בסכסוך בין הצדדים עורך איזון בין האינטרסים השונים של בניה"ז אשר לפניו כמו למשל: קביעת מדורעבור הילדים הקטינים ולבן הזוג המחזיק בהם, אל מול האופציה שחלוקת הדירה והשימוש בתמורתה יספיקו למדור עבור הילדים, גילם של הילדים, השפעת פירוק השיתוף על אורח חייהם  ועוד. קיימת אפשרות גם לרכוש  מחצית הדירה על ידי צד אחד מהצד האחר.

 

יש לשים לב כי בחלוקת הרכוש בין בני הזוג (כולל בפירוק שיתוף)   קיים קשר למועד נישואי בני הזוג (לפני או אחרי 1/1/1974) – ראו לעניין זה קישורית "חלוקת רכוש".

 

עם החלטת ביהמ"ש על פירוק שיתוף בדירה הרשומה על שם בני הזוג – עליהם למכור את הנכס. היה ולא ניתן למכור את הנכס עקב חוסר שיתוף פעולה של ביניהם, אזי ניתן לבקש מבית המשפט למנות שמאי להערכת  גובה עלות הנכס, ובהמשך ימנה בית המשפט עורך דין שישמש ככונס נכסים (בד"כ ישמשו עורכי הדין של בני הזוג ככונסי נכסים). על פי החוק, קיימת לכל אחד מבני הזוג האופציה לזכות קדימה, לרכוש את מחצית הנכס לפני  רכישתו ע"י צד ג' וזאת על פי ההצעה בסכום הגבוה ביותר.

 

 

 

 

 

 

 
עורך דין לגירושין גישור - פירוק שיתוף קידום אתרים
כל הזכויות באתר זה שמורת חל איסור להעתיק מידע או כל דבר אחר ללא רשות בכתב
משרד עורך דין פרי - גירושין גישור דיני משפחה מזונות ירושות צוואות דיני עבודה הטרדה מינית
חדרים לפי שעה | צימר | לופטים ראשון לציון | חדרים לפי שעה במרכז | guestroom | נופש פרטי |